Fototapety we wnętrzu – za i przeciw

Fototapety ścienne przeżywają swoisty renesans – coraz więcej osób wykorzystuje je do ozdabiania ścian domów i mieszkań. Jednak zdania na ich temat są bardzo podzielone. Jedni uważają je za ciekawe i oryginalne wyposażenie przestrzeni mieszkalnej, natomiast dla innych kojarzą się głównie z kiczem i swoistym powrotem do przeszłości. Jaka jest prawda i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zalety fototapet

Aranżacja wnętrz wykorzystująca fototapety ma wielu zwolenników. Wśród największych zalet takiego rozwiązania wymienia się:

  • duża indywidualizacja przestrzeni (fototapeta może być wybrana w zgodzie z gustami i upodobaniami konkretnej osoby)

  • możliwość szybkiej zmiany przestrzeni (wystrój wnętrz może ulec zmianie przy użyciu zaledwie jednego elementu)

  • barwny akcent (kolorowa i wyrazista fototapeta na pewno przyciągnie wzrok)

Dodatkową zaletą fototapet jest fakt, iż można je dostosować do konkretnego pomieszczenia – na przykład motywy krajobrazowe będą pasować do wnętrz w stylu eko, a panorama Londynu świetnie uzupełni pokój wzorowany na stylu angielskim.

Minusy fototapet

Fototapety – przy całym wachlarzu zalet – nie są pozbawione pewnych wad. Do ich największych mankamentów należy zaliczyć cenę (niektóre są naprawdę drogie), pracochłonne przygotowywanie powierzchni, trudność w umieszczeniu jej na ścianie (zwłaszcza przy dużych rozmiarach) oraz swoistą monotonność (zmiana fototapety nie jest łatwa i wiąże się z kosztami). Dodatkowo nieprzemyślany wybór może przynieść zupełnie odmienny efekt – fototapeta zamiast cieszyć będzie irytować i przypominać o błędzie.

Fototapety cieszyły się ogromną popularnością w latach 70 – tych i 80 – tych ubiegłego wieku. Teraz przeżywają swój wielki powrót i na nowo podbijają serca Polaków. Czy warto w nie zainwestować? W tym przypadku odpowiedź jest bardzo indywidualna.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *