Podstawowe błędy w aranżacji wnętrza

Urządzenie i wyposażenie wnętrza nie jest zadaniem łatwym i wiąże się z ryzykiem popełnienia wielu błędów. Czynności te niewątpliwie wymagają czasu i konsekwencji, ale też znajomości pewnych podstawowych zasad. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli mieszkań, które sprawiają, iż cała aranżacja wnętrz jest po prostu nieudana?

Brak spójności

Brak spójności – i to zarówno materiałowej, jak i kolorystycznej – to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez osoby urządzające dom lub mieszkanie. Nasycenie rynku różnorodnymi wzorami, formami i barwami sprawia, iż w wielu przypadkach trudno zdecydować się na konkretny wybór. Taka sytuacja często skutkuje zakupem wielu pięknych materiałów i artykułów, które zestawione razem niekoniecznie ze sobą współgrają. W konsekwencji wiele pomieszczeń to połączenie różnych stylów i wprowadzenie zbyt wielu kolorów, co w prostej linii przekłada się na przeładowanie i aranżacyjny chaos.

Piękno zamiast funkcjonalności

Nie ulega wątpliwości, iż wystrój wnętrz powinien być estetyczny i zwyczajnie ładny. Jednak w pogoni za nieuchwytnym pięknem (pokazywanym w katalogach wnętrzarskich) wiele osób gubi jeden z podstawowych wymiarów – funkcjonalność i praktyczność. A przecież zdecydowana większość pomieszczeń służy nie tylko oglądaniu i podziwianiu, ale przede wszystkim mieszkaniu. Dlatego projektując dane pomieszczenie nie wolno zapominać o tym, iż powinno być ono nie tylko piękne, ale także wygodne.

Brak wyczucia proporcji

Dosyć częstym błędem popełnianym podczas aranżacji przestrzeni jest złe wyczucie proporcji. Widać to zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie często umieszcza się elementy zbyt obszerne i niedopasowane, które zaburzają harmonię i niepotrzebnie zabierają przestrzeń. Dlatego też każdy wystrój konkretnego pomieszczenia powinien być dostosowany do jego charakteru – wielkości, jasności czy kolorystyki.

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to trudne zadanie. I wiele osób ma z tym duży problem. Sposobem na ładnie zaaranżowane wnętrze jest unikanie podstawowych błędów, które mogą sprawić, iż osiągnięty efekt będzie zupełnie odmienny od zamierzonego.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *