Wnętrze w stylu rustykalnym

Wnętrze w stylu rustykalnym nawiązuje przede wszystkim do sielskości i swojskości. Swoim wyglądem przypomina wiejską chatę lub tradycyjny dworek. Dzięki charakterystycznym elementom wystrój wnętrz w tym stylu jest niezwykle naturalny, przytulny i ciepły. Jakie są jego podstawowe elementy?

Kolorystyka

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym opiera się na jasnych i pastelowych barwach. Ściany powinny być białe lub w lekko rozmytych barwach – na przykład zieleni lub błękicie. Cechą charakterystyczną wnętrz rustykalnych są bielone ściany lub efekty kolorystyczne przypominające przecierkę. W niektórych przypadkach ściany są drewniane lub obudowane kamieniem bądź płytkami o cieniowanych odcieniach i nierównych brzegach.

Meble

Wyposażenie wnętrza w stylu rustykalnym opiera się na bardzo charakterystycznych meblach – drewnianych, rzeźbionych i masywnych. Drewno wykorzystywane do produkcji mebli powinno być naturalne, pokryte bezbarwnym lakierem i z widocznymi słojami. W takich wnętrzach dobrze wyglądają nie tylko standardowe szafy, stoły czy krzesła, ale także skrzynie czy finezyjne stoliki do kawy. Tradycyjnym elementem wnętrza rustykalnego jest kominek (obudowany kamieniem) lub tradycyjny piec kaflowy.

Dodatki

Wnętrze rustykalne nie może obejść się bez charakterystycznych dodatków. W takich pomieszczeniach powinny znaleźć się ceramiczne garnki, kolorowe narzuty i dywany, lampy naftowe, haftowane poduszki, wiklinowe kosze i inne przedmioty zdobione wzorami kwiatowymi lub motywami ludowymi.

Wnętrze rustykalne jest jak melancholijne spojrzenie w przeszłość – pozwala przenieść się w kraj dzieciństwa i na nowo poczuć spokój i przywiązanie do tradycji. I co warte podkreślenia – taki styl go zastosować w niemal każdym pomieszczeniu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *