Jak dobrać odpowiednie zasłony

Zasłony to jeden z najlepszych i najbardziej praktycznych sposobów na ciekawe i niebanalne udekorowanie okna. Jednak wiele osób staje przed odwiecznym dylematem – jak dobrać odpowiednie zasłony, aby dopełnić umeblowanie i wyposażenie konkretnego pomieszczenia. W tym przypadku należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Funkcjonalność

Pierwszą kwestią w wyborze odpowiednich zasłon jest odpowiedzenie sobie na pytanie, do jakich celów owe zasłony mają służyć. Jeżeli dekoracje okienne mają być praktyczne (na przykład regulujące dostęp światła i chroniące przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów) to warto wybierać materiały kryjące. Natomiast w sytuacji, gdy preferowana aranżacja wnętrz jest ściśle dekoracyjna, to zasłony mogą być lekkie, przezroczyste i bardzo zwiewne.

Charakterystyka pomieszczenia

Niezwykle ważnym kryterium determinującym wybór konkretnych zasłon powinien być ogólny charakter i wystrój wnętrz. W tym przypadku ważny jest zarówno rozmiar i poziom nasłonecznienia pomieszczenia, jak i jego kolorystyka czy stylizacja. Ważne jest to, aby dekoracja okienna nawiązywała swoim wyglądem do pozostałego wystroju i podkreślała styl, w jakim dane pomieszczenie jest urządzone. W pomieszczeniach klasycznych najlepiej sprawdzą się zasłony żakardowe lub wykonane z tafty, natomiast we wnętrzach minimalistycznych dobrze będą wyglądać zasłony gładkie lub z niewielkimi wzorami geometrycznymi.

Kolorystyka

Kolorystyka zasłon może być bardzo różnorodna – w zależności od samego wnętrza i gustu jego mieszkańca. Tutaj rozwiązania mogą być dwa: dopasowanie koloru zasłon do barw ścian lub zastosowanie efektu kontrastu i sięgnięcie po zasłony w zupełnie odmiennych barwach.

Ważnym elementem tworzenia dekoracji okiennej jest wybór odpowiedniej długości zasłon. Tutaj także panuje duża różnorodność, gdyż zasłony mogą być długie (do samej podłogi) lub krótkie (do linii parapetu). Ważne jest to, aby wszystko miało harmonijny i spójny wygląd.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *